Ważne zmiany w prawie budowlanym. Postawisz budynek bez formalności
Władze państwa zdecydowały się na zaskakujący ruch. Już od 3 czerwca możliwe będzie stawianie silosów i budynków gospodarczych bez konieczności uzyskania pozwolenia na ich budowę. Taka sprawa ma ułatwić życie i zlikwidować wiele zbędnych procesów. Z nowego prawa skorzysta konkretna grupa osób.
Zmiany w prawie budowalnych. Skorzystamy pod pewnym warunkiem
Nowa ustawa o prawie budowlanym została uchwalona w ekspresowym tempie, a od przyjęcia projektu do jej publikacji minęły zaledwie 24 dni. Wszystko zostało uchwalone 9 maja, a po tym jak nie zgłoszono poprawek, skierowane było do podpisania przez prezydenta. Rewolucja została wprowadzona tuż po aferze zbożowej i według wielu osób, ma na celu uspokoić nastroje społeczne.
Rząd powiedział jasno, z nowego prawa skorzystają rolnicy, którzy często potrzebują stawiać nowe budynki bardzo szybko. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy konieczna jest większa przestrzeń dla nowych zwierząt czy przechowywania plonów. Teraz budynki gospodarcze będą mogły powstawać w ekspresowym tempie i bez większych kontroli pod warunkiem, że będą za nie odpowiadać wyłącznie osoby żyjące z uprawy zbóż lub hodowli.
Takie budynki powstaną bez formalności
Rolnicy nie będą musieli uzyskać pozwolenia na postawienie silosów naziemnych na materiały sypkie o pojemności do 250 m sześc. i wysokości nie większej niż 15 m oraz jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m kw przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m. Ich obszar w całości musi mieścić się na działkach, na których zostały zaprojektowane. Każda taka inwestycja będzie wymagała jednak zgłoszenia budowy.
Całkowicie zgłaszać nie trzeba będzie parterowych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m kw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m. Jest jeden warunek – ich obszar w całości musi mieścić się na działkach, na których zostały zaprojektowane. Zgłoszeniu mają podlegać wyłącznie większe budynki – od 151 m kw. do 300 m kw.
Zmiany w prawie budowlanym. Są wątpliwości
Choć nowe przepisy wejdą w życie lada moment, to w oczach niektórych pozostawiają wiele do życzenia. Andrzej Falkowski, przewodniczący zespołu prawno-regulaminowego Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa uważa, że w prawie wprowadzono dodatkową furtkę, która będzie nagminnie wykorzystywana.
Jeden z radców prawnych przyznał, że tak naprawdę każdy będzie mógł skorzystać na przepisie dedykowanym rolnikom. Okazuje się, że nawet ten, kto uprawia warzywa, skorzysta z proponowanego przez ustawodawcę zwolnienia, a nie taki był cel projektu. Może się okazać, że ktoś zbuduje budynek gospodarczy, a później uczyni z niego dom letniskowy lub jednorodzinny.